Wyszukane rozwiązania na każdą zgagę

powrót
HOME > PORADY

Nowe spojrzenie na IBS

zespół jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego określany także jako IBS to coraz powszechniejsze schorzenie przewodu pokarmowego, zwłaszcza wśród osób aktywnych zawodowo, zapracowanych i zestresowanych. Dominującym objawem jest nieustępujący ból brzucha, który bardzo często powiązany jest z zaparciami, biegunkami, odbijaniem czy wzdęciami.

Warto nadmienić, że objawy te mogą występować naprzemiennie (np. biegunki z zaparciami) lub równocześnie (wszystkie naraz!), co z kolei utrudnia codzienne funkcjonowanie i może nawet zaburzyć życie zawodowe, społeczne i towarzyskie. Według danych pochodzących z Wielkiej Brytanii, choroba ta jest już na tyle powszechna i uciążliwa, że stanowi drugą przyczynę nieobecności w pracy i zwolnień lekarskich (po przeziębieniu i innych infekcjach górnych dróg oddechowych).

Chociaż o IBS mówi się ostatnio wiele, nadal nie znamy wszystkich przyczyn choroby. Ostatnie doniesienia naukowe wskazują, że zespół jelita drażliwego to w gruncie rzeczy suma nałożenia się kilku, ważnych dla nas czynników. Pierwszy aspekt koncentruje się wokół układu nerwowego, a ściślej wokół naszej podatności na tzw. bodźce stresowe. Jeśli jest niska, prawdopodobieństwo wystąpienia tzw. „dolegliwości brzusznych” jest wyższe. Ryzyko ich nasilenia rośnie także w sytuacji, kiedy stres utrzymuje się przez dłuższy, stąd m. in. częstsze występowanie IBS u osób, u których rozwój zawodowy osiągnął swoje apogeum (statystycznie jest to przedział wiekowy: 30 – 55 lat). Nie bez przyczyny, niektóre dane bardzo jednoznacznie wskazują, że objawom IBS bardzo często współtowarzyszą stany lękowe, zaburzenia snu, a nawet symptomy przypominające i sugerujące depresję.

To jednak nie wszystko. Drugim aspektem, na który zwraca się ostatnio mocniejszą uwagę jest flora bakteryjna jelit. Zaburzenia w jej ilości i składzie związane są nie tylko z naszą dietą (zawierającą coraz większą ilość produktów przetworzonych), ale także z gospodarką hormonalną, coraz większym zanieczyszczeniem środowiska naturalnego, stresem (i tutaj znów kłania się rola układu nerwowego) czy ze stosowanymi lekami (np. antybiotykami, lekami przeczyszczającymi).

W jaki sposób powiązać bakterie jelitowe z IBS? Otóż, zaburzeniach mikroflory prowadzą do niewielkiego, aczkolwiek widocznego i – z biegiem czasu – coraz bardziej nasilonego stanu zapalnego w przewodzie pokarmowym, co z kolei prowadzi do zwiększonego częstości występowania uciążliwych dolegliwości. Mało tego, opisywany stan zapalny może być również uwarunkowanymi infekcjami, które mogliśmy przechodzić w ostatnim czasie. Nie mamy tutaj na myśli bynajmniej powszechnego przeziębienia, ale przede wszystkim zakażenia bakteryjne (np. biegunkę podróżnych) czy wirusowe (np. infekcja rotawirusem) zlokalizowane w przewodzie pokarmowym.

Jak widać podłoże objawów zespołu jelita drażliwego jest skomplikowane. Choroba ta od lat budzi duże zainteresowanie lekarzy i naukowców, nie jest również w pełni poznana. Dlatego… w najbliższym czasie spodziewajmy się nowych, równie ciekawych informacji.

wróć