Wyszukane rozwiązania na każdą zgagę

powrót
HOME > PORADY

Uwaga na ostre przyprawy

Ostre przyprawy zabronione u pacjenta z tendencją do zgagi.

Piekący ból za mostkiem po jedzeniu, kwaśne odbijanie i często towarzyszące uczucie ciężkości to główne oznaki zgagi lub/i choroby refluksowej. Występowanie objawów zgagi po jedzeniu jest zwykle oznaką przepełnienia żołądka, a przeciążony ilością pożywienia układ pokarmowy miewa przejściowe trudności z trawieniem dużych ilości pokarmu. 
Problem jest znacznie poważniejszy, jeżeli zgaga pojawia się po każdym, nawet niewielkim posiłku, a cyklicznie pojawiające się dolegliwości przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu. 
U pacjentów z tendencją do zgagi oraz w chorobie refluksowej zaleca się wdrożenie lekkostrawnej diety ze szczególnym ograniczeniem produktów wzmagających wydzielanie soku żołądkowego. Dodatkowo w diecie, w tej grupie pacjentów wskazane są produkty zobojętniające nadmiar kwasu solnego oraz takie, które nie powodują podrażnienia błony śluzowej górnego odcinka przewodu pokarmowego. Do zalecanych składników diety zaliczyć można: mięso drobiowe (kurczak i indyk), chude ryby, mleko, ziarna zbóż oraz zielone warzywa. Odkwaszająco na organizm działa też cytryna i sok z czarnej porzeczki, których nie należy eliminować.
Z kolei, z diety należy wykluczyć składniki pobudzające zakończenia nerwowe obecne w śluzówce żołądka (np. pokarmy kwaśne lub ostre oparte m. in. o paprykę, pieprzy lub inne orientalne przyprawy), a także produkty tłuste zwiększające wydzielanie soku żołądkowego. Warto bowiem pamiętać, że duża ilość tłuszczów w diecie (zawartych nie tylko w większości mięs, lecz także w wyrobach cukierniczych i produktach wysoko przetworzonych) przyczynia się do spowolnienia procesów trawienia w całym odcinku przewodu pokarmowego. Szacuje się, że ze względu na złożoną strukturę tłuszczów, sok żołądkowego zawierający m. in. enzymy uczestniczące w ich trawieniu potrzebuje nawet 2-3-krotnie więcej czasu na ich rozkład w porównaniu do pokarmów ubogich w tłuszcze. 
W obliczu powracającego problemu zgagi doskonałym rozwiązaniem jest zastąpienie pikantnych składników potraw przez delikatniejsze dla żołądka produkty o równie wyrazistym smaku np. świeży sok z cytryny lub imbir. Należy także pamiętać o korzystnym wpływie warzyw o odczynie zasadowym (jak ogórki, dynie, kalafior czy burak). Niezwykle szeroka oferta świeżych warzyw i owoców dostępnych na rynku sprawia, że każdy pacjent ze zgagą jest w stanie znaleźć smaczne rozwiązanie swojego problemu trawiennego.

wróć