Strona wykorzystuje cookies
Korzystanie z naszego portalu bez zmiany ustawień dotyczacych cookies oznacza, że będa one zapisane w pamięci urzadzenia końcowego.
W jednym z poprzednich wpisów dowiedzieliśmy się, że znaczna część leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych (czyli popularne NLPZ - niesteroidowe leki przeciwzapalne) może powodować objawy ze strony górnego odcinka przewodu pokarmowego. Kiedy symptomy te pojawiają się często, nawracają, mają duży stopień nasilenia bądź kiedy samo leczenie preparatami przeciwbólowymi trwa przez dłuższy czas, warto sięgnąć po lek zmniejszający wydzielanie soku żołądkowego. Przyczyni się on nie tylko do ustąpienia objawów, ale także zmniejszy ryzyko ich wystąpienia w najbliższej przyszłości.
Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że część leków na zgagę może wchodzić w niekorzystne interakcje z niektórymi lekami przeciwbólowymi. Który więc wybrać, aby nie doszło do wystąpienia niekorzystnych zależności? I co należy zrobić w przypadku jednoczesnego leczenia dolegliwości bólowych (np. migreny, reumatyzmu, bólów mięśni i stawów) i równocześnie pojawiającej się zgagi, niestrawności, nadkwaśności czy objawów choroby refluksowej.
Jak wskazują badania, spośród inhibitorów pompy protonowej, czyli podstawowej grupy leków zmniejszającej wydzielanie kwasu solnego w żołądku, wysokie ryzyko interakcji cechuje omeprazol (notabene, najstarszą substancję czynną z tej grupy) i lanzoprazol, a najmniejsze – pantoprazol. Zaobserwowano, że lanzoprazol może wchodzić w interakcje z lekami przeciwzakrzepowymi, niektórymi doustnymi środkami antykoncepcyjnymi, czy niektórymi antybiotykami (np. klarytromycyną).
Niekorzystne zależności, jakie powoduje lanzoprazol mogą dotyczyć także diklofenaku – popularnego leku przeciwbólowego i przeciwzapalnego, który stosowany jest m.in. w bólach mięśni, stawów, bólach zębach czy bólach menstruacyjnych. Jak wskazują specjaliści, zależność ta w przypadku obu tych leków w ogóle nie była sprawdzana w badaniach naukowych, więc nie można wykluczyć jej wystąpienia. Biorąc pod uwagę fakt, że diklofenak może wywołać dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, rekomenduje się stosowanie nie lanzoprazolu, ale pantoprazolu. W jego przypadku najpierw sprawdzono, czy potencjalna interakcja ma miejsce, a następnie stwierdzono, że obie substancje czynne można przyjmować jednocześnie bez szkody dla organizmu.