Strona wykorzystuje cookies
Korzystanie z naszego portalu bez zmiany ustawień dotyczacych cookies oznacza, że będa one zapisane w pamięci urzadzenia końcowego.
Kolendra siewna (Coriandrum sativum) to gatunek rośliny jednorocznej z rodziny selerowatych wywodzący się z rejonu basenu Morza Śródziemnego. Roślina ta znana była już od starożytności i po dzień dzisiejszy znajduje zastosowanie ziołolecznictwie i kuchni, gdzie używa się zarówno jej liści jak i owoców.
Rola kolendry w lecznictwie ludowym jest znana nie od dziś. Niegdyś surowiec ten był ważnym składnikiem leków, które były stosowane w leczeniu kaszlu, zapalenia oskrzeli, biegunki, dolegliwości bólowych, reumatyzmu i gorączki. Przynosiły ulgę w schorzeniach gastrycznych i były skutecznym środkiem przeciwzapalnym. W niektórych krajach owoce kolendry uchodzą z kolei za afrodyzjak (np. na wyspach Fidżi lub w Palestynie).
Olejek eteryczny zawarty w nasionach kolendry wykazuje działanie bakteriobójcze i stosowany jest pomocniczo przy zatruciach pokarmowych wywołanych przez gronkowca, salmonellę i szczepy E coli. Surowiec działa również rozkurczowo na mięśnie gładkie układu pokarmowego (głównie w obrębie jelita cienkiego) oraz przeciwzapalnie na śluzówkę żołądka, co pośrednio warunkuje także korzystny wpływ na całą perystaltykę przewodu pokarmowego (dzięki temu kolendra może okazać się pomocna przy wzdęciach, przejedzeniu, wczesnym osiąganiu uczucia sytości czy uczuciu ciężkości, szczególnie po posiłku).
Napary z owoców kolendry stosuje się w celu poprawy wydzielania soków żołądkowych i żółci, a ich gorzki smak pobudza wydzielanie śliny i wzmaga trawienie. Ten ostatni atut surowca może być istotny chociażby z punktu widzenia niejadków, gdyż jak wiadomo zwiększenie wydzielania żółci, enzymów trawiennych i kwasu solnego w żołądku jest bardzo mocno powiązane ze wzrostem apetytu.
Naukowcy potwierdzają, że roślina ta może również pomóc przy obniżeniu cholesterolu oraz cukru we krwi (chociaż wiadomo, że w tym przypadku podstawą działania powinna być zbilansowana dieta, umiarkowana aktywność fizyczna i ewentualne stosowanie odpowiednych środków farmakologicznych).
Liście tej krewniaczki pietruszki przeżuwane działają antyseptycznie w obrębie jamy ustnej oraz odświeżają oddech. Ponadto badania wykazują, że substancje zawarte w liściach kolendry posiadają zdolność wiązania niektórych metali ciężkich (ołów, aluminium i rtęć), co sprzyja zwiększonemu i szybszemu wydalaniu ich z organizmu.
Surowiec ten zawiera także znaczne ilości przeciwutleniaczy, witaminy A i C oraz wapń i żelazo, a przy tym wzbogaca smak wielu potraw. Jako przyprawę stosuje się zielone liście, a także suszone owoce, które w całości lub zmielone doskonale przyprawiają wędliny i konserwy mięsne oraz różnego rodzaju marynaty. Kolendrę można dodawać do sałatek, zup, dań na bazie grochu i fasoli, jaj, drobiu i ryb, a zmielone nasiona są także składnikiem azjatyckiej przyprawy curry. Nasiona podkreślają również smak słodkich potraw, deserów i napojów dodając im odrobiny świeżości, a zarazem pikanterii. W polskiej kuchni w ostatnich latach coraz bardziej popularne staje się świeże ziele kolendry, posiadające delikatnie anyżowy zapach, charakterystyczny dla dań pochodzenia azjatyckiego, gdzie roślina jest tak popularna jak u nas natka pietruszki.