Strona wykorzystuje cookies
Korzystanie z naszego portalu bez zmiany ustawień dotyczacych cookies oznacza, że będa one zapisane w pamięci urzadzenia końcowego.
Mianem pompy protonowej określa się białka trwale związane z błonami komórkowymi, zdolne do transportu jonów wodorowych przez błony biologiczne ze środowiska o niższym stężeniu do środowiska o stężeniu wyższym. Ze względu na występujący gradient stężeń proces ten wymaga energii (w postaci nośnika ATP). Taka pompa występuje m. in. w komórkach okładzinowych żołądka. Należy dodać, że wymienione komórki zlokalizowane są głównie w górnej części żołądka i są odpowiedzialne za produkcję kwasu solnego- podstawowego składnika soku trawiennego. Kwas solny niejako zapoczątkowuje trawienie białek, jego działanie aktywuje enzym- pepsynę odpowiedzialny za rozrywanie wiązań chemicznych w białkach co ułatwia ich rozpad na prostsze cząsteczki, trawione następnie w jelicie. Ponadto dzięki niskiemu pH cała treść pokarmowa zostaje wyjałowiona z czynników chorobotwórczych takich jak bakterie dostające się do układu pokarmowego wraz z pożywieniem.
Wydzielanie kwasu solnego przez komórki okładzinowe żołądka jest zależne od działania tzw. pompy protonowej. Kationy wodorowe pompowane są do struktur wytwarzających sok żołądkowy, gdzie przy obecności jonów chloru powstaje kwas solny.
Właściwy poziom kwasu solnego w żołądku warunkuje prawidłowe trawienie i może mieć wpływ na zdrowie całego organizmu. Jego nadmiar prowadzi do przykrych dolegliwości trawiennych, pojawia się zgaga i refluks żołądkowo- przełykowy. Z kolei niedobór soków odpowiedzialnych za rozpoczęcie procesu trawienia skutkuje niewłaściwą dalszą obróbką pożywienia przechodzącego przez układ pokarmowy, przez co wiele wartości odżywczych w tym witamin i minerałów nie zostaje wchłoniętych, a niewłaściwie trawiony pokarm zalega w żołądku i jelicie.
Dla zapewnienia optymalnego poziomu soków żołądkowych należy przede wszystkim zachować zrównoważoną dietę ograniczając pokarmy ciężkostrawne, zaś przy nadmiarze produkcji soków żołądkowych zaleca się zwiększenie spożycia nabiału (produktów mlecznych) i ograniczenie kawy i herbaty pobudzających produkcję kwasu solnego.
W celu zahamowania wydzielania kwasu solnego przez żołądek stosuje się leki zwane inhibitorami pompy protonowej. Jedną z najpopularniejszych substancji o takich właściwościach jest pantoprazol. Jego działanie polega na zmniejszeniu wydziałania jonów wodorowych do światła żołądka przez co zmniejsza się kwaśność soku żołądkowego.