Wyszukane rozwiązania na każdą zgagę

powrót
HOME > PORADY

Czym jest gastroskopia?

Jakie są wskazania do wykonania badania gastroskopii?

W przypadku powracającej zgagi, częstych bóli żołądka, wzdęć, występujących wymiotów  i innych objawów na pierwszy rzut oka pozornie przypominających niestrawność może okazać się, że te symptomy wskazują na chorobę wrzodową. 
Rozpoznanie choroby wrzodowej opiera się o dokładny wywiad z pacjentem pod kątem występowania czynników sprzyjających rozwojowi schorzenia oraz poprzez wykonanie badania endoskopowego, czyli przy użyciu wprowadzanej do wnętrza ciała pacjenta sondy przekazującej obraz z wnętrza badanego narządu, a także umożliwiającej pobranie materiału do badań czy wykonanie drobnego zabiegu. Badanie wnętrza układu pokarmowego, a więc żołądka i dwunastnicy, gdzie rozwijać mogą się wrzody nazywa się gastroskopią. 
Obraz uzyskany dzięki wprowadzonej sondzie wyposażonej w kamerę daje potwierdzenie czy rzeczywiście mamy do czynienia z chorobą wrzodową. Ponadto dzięki tej technice możliwe jest pobranie przez sondę wyposażoną w odpowiednie narzędzie materiału biologicznego do badań np. pod kątem zakażenia helicobacter pylori, która jak wiadomo przyczynia się do powstawania uszkodzeń błony śluzowej żołądka. 
Podczas badania urządzenie połączone światłowodem z aparaturą komputera wprowadza się do wnętrza żołądka przez usta i przełyk. Dla ograniczenia dyskomfortu stosuje się znieczulenie gardła, zaś osoba badana ułożona jest w pozycji leżącej na lewym boku z głową pochyloną w stronę klaki piersiowej. Badanie gastroskopowe trwa zwykle kilka minut i dzięki niemu lekarz może potwierdzić bądź wykluczyć chorobę wrzodową, a także stany zapalne, zmiany nowotworowe górnego odcinka układu pokarmowego. 
Wskazania do wykonania badania gastroskopowego są stosunkowo szerokie. Z racji zwiększonego ryzyka zapadalności na chorobę wrzodową u osób powyżej 40 roku życia przy występowaniu zaburzeń połykania, silnej zgagi, utraty masy ciała, gorączki, krwistych kieruje się pacjentów na powyższe badanie. Gastroskopia ułatwia rozpoznanie bądź wykluczenie choroby także w przypadku podejrzenia choroby nowotworowej górnej części układu pokarmowego, przewlekłych stanów zapalnych żołądka lub dwunastnicy, występowania krwawień z  przewodu pokarmowego związanych z uszkodzeniem żołądka oraz dysfagii czyli trudności w połykaniu. Mimo pewnych niedogodności badanie pozwala szybko i w nieinwazyjny sposób wyjaśnić źródła przykrych dolegliwości trwających niejednokrotnie latami.

wróć