Wyszukane rozwiązania na każdą zgagę

powrót
HOME > PORADY

Choroba refluksowa niejedno ma imię

Choroba refluksowa jako jedna z najczęściej występujących zaburzeń pracy przewodu pokarmowego.

Choroba refluksowa będąca jednym z najczęściej występujących zaburzeń pracy przewodu pokarmowego, oprócz poznanych i tradycyjnie występujących symptomów jak uczucie pieczenia, kwaśne odbijanie się treścią pokarmową oraz bóle w nadbrzuszu może powodować także objawy, których nie utożsamiamy z układem pokarmowym, a często wręcz wykluczamy ich zależność.

Tzw. refluks pokarmowy występować może fizjologicznie w związku ze spożyciem obfitego posiłku. Zjawisko takie jest jednak chwilowe i nie powinno być uciążliwe dla codziennego funkcjonowania. Jeżeli jednak objawy pojawiają się często i w okolicznościach, które nie są związane np. z przejedzeniem mogą świadczyć o rozwijającej się chorobie.

Zaburzenia procesów trawiennych mogą odciskać swoje piętno na normalnym trybie życia i być źródłem rozdrażnienia, niepokoju, zaburzeń snu, niechęci do jedzenia, a co za tym idzie powstania groźnych deficytów wartości odżywczych takich jak witaminy i minerały zawarte w posiłkach.

Cofanie się kwaśnej treści pokarmowej w kierunku gardła i krtani może powodować podrażnienia tego odcinka układu pokarmowego i wywołać chrypę, ból, przewlekły kaszel, a nawet zaburzenia mowy związane z wystąpieniem stanów zapalnych. Stany zapalne gardła wywołane przez refluks żołądkowy mogą także skutkować rozprzestrzenieniem się objawów na błonę śluzową zatok i jamy nosowej powodując powikłania w obrębie dróg oddechowych. Przypuszcza się, że reakcja na refluks ze strony dróg oddechowych może sięgać oskrzeli, co z kolei zwiększałoby u chorych ryzyko wystąpienia duszności i objawów sugerujących astmę oskrzelową.

Silnie kwaśny odczyn treści żołądka w połączeniu z aktywnością drobnoustrojów bytujących w jamie ustnej mogą być natomiast przyczyną podrażnienia dziąseł i powstania ubytków na szkliwie zębów, pojawienia się nadwrażliwości oraz dodatkowe ryzyko rozwoju próchnicy.

Bardzo powszechnym objawem przy występującej chorobie refluksowej jest odczuwalne intensywne palenie w okolicy mostka, które dodatkowo nasila się po jedzeniu lub po zajęciu pozycji leżącej. Podrażnienie przez treść żołądkową może czasem stwarzać wrażenie kłucia, ścisku oraz bólu w klatce piersiowej lub w plecach, jakie utożsamiane jest z problemami sercowo-naczyniowymi.

W obliczu zagrożenia tak wieloma powikłaniami, jakie mogą wystąpić w związku z nasilaniem się choroby refluksowej fundamentalnie ważne jest wczesne podjęcie leczenia, a także profilaktyka związana z właściwą dietą. Zabiegi te pozwolą zaoszczędzić cierpienia i znacznie poprawią komfort życia.

wróć