Wyszukane rozwiązania na każdą zgagę

powrót
HOME > PORADY

Kolonoskopia – badanie ratujące życie

Dowiedz się co warto wiedzieć o zabiegu

Każdego dnia w Polsce z powodu raka jelita grubego umiera 1 na 28 osób. Te bardzo niepokojące statystyki związane są przede wszystkich z faktem, że chorzy zbyt późno trafiają do lekarza i zdecydowanie zbyt rzadko wykonują badania profilaktyczne w kierunku tej bardzo groźnej choroby. A to dzięki nim nowotwór można wykryć na wczesnym etapie rozwoju i… całkowicie wyleczyć. Aby wygrać z rakiem wystarczy więc czasem 20 minut. Konieczne jest jednak przeprowadzenie badania o nazwie kolonoskopia.

Powinien je wykonać każdy kto ukończył 50. rok życia oraz osoby z podejrzeniem zmian nowotworowych (np. z krwawieniem z dolnego odcinka przewodu pokarmowego, silnymi bólami brzucha, tzw. ołówkowatym stolcem czy długotrwałą zmianą rytmu wypróżnień).

Kolonoskopia pozwala na dokładne przyjrzenie się końcowym odcinkom układu pokarmowego. W tym celu wykorzystywany jest wprowadzany przez odbyt tzw. kolonoskop – cienka i bardzo gietka rura, która dzięki technice światłowodowej pozwala się przyjrzeć potencjalnym zmianom w obrębie jelita grubego, a następnie przenieść je na obraz monitora. Ten prosty aparat służy również pobraniu niewielkich wycinków z końcowego odcinka przewodu pokarmowego, które następnie trafiają do dalszej diagnostyki, głównie do badań histopatologicznych. Mają one już na celu pełne potwierdzenie potencjalnych zmian nowotworowych oraz dokładne określenie ich rodzaju oraz stopnia zaawansowania.

Nie są to jedyne zalety kolonoskopii. Badanie to pozwala także na wycięciu polipów z przewodu pokarmowego. Według onkologów, zmiany te mogą z czasem bezpośrednio przekształcić się w nowotwór złośliwy, co tym bardziej udowadnia, że należy je rozpoznać, a następnie usunąć na jak najwcześniejszym etapie.

Należy także pamiętać, że wskazaniem do przeprowadzenia kolonoskopii są także groźne dla życia, zapalne choroby jelita grubego jak np. choroba Leśniewskiego-Crohna (występuje ona niezależnie od wieku!) czy krwawienia z przewodu pokarmowego. W tym drugim przypadku obok kolonoskopii niezbędna może okazać się także gastroskopia. Przesłanką do przeprowadzenia kolonoskopii może być również niedokrwistość z niedoboru żelaza. W przebiegu niektórych zmian może bowiem dochodzić od wewnętrznych krwawień, które przyczyniają się do znacznej utraty tego pierwiastka.

Badanie polega na wprowadzeniu endoskopu do jelita grubego przez odbytnicę. W jaki sposób przygotować się do tego badania? Jeśli stosujemy w tym czasie preparaty żelaza, ważne jest, aby je odstawić. Taka sama zasada tyczy się preparatów hamujących proces krzepnięcia krwi m.in. popularnej „aspiryny” (czyli kwasu acetylosalicylowego) czy leków przeciwzakrzepowych dostępnych na receptę. Istotna jest także dieta. Wskazane są pokarmy płynne, zaś niezalecane te, które zawierają dużą ilość błonnika np. pieczywo pełnoziarniste. Przed badaniem często rekomenduje się również zastosowaniem łagodnych środków przeczyszczających.

wróć