Strona wykorzystuje cookies
Korzystanie z naszego portalu bez zmiany ustawień dotyczacych cookies oznacza, że będa one zapisane w pamięci urzadzenia końcowego.
Bolesne pieczenie odczuwalne najczęściej za mostkiem (środek klatki piersiowej) lub w nadbrzuszu, a niekiedy promieniujące do szyi, gardła i żuchwy należą do jednych z głównych objawów zgagi i nadkwaśności. W wyniku zarzucania kwaśnej treści żołądka do przełyku dochodzi do chemicznego poparzenia jego śluzówki. Często zgaga jest objawem choroby refluksowej przełyku (rzadziej przepukliny rozworu przełykowego przepony lub zaburzonego opróżniania żołądka) Spowodowana jest ona nieprawidłowo działającym dolnym zwieraczem przełyku, który kurczy się zbyt słabo bądź ma wydłużony czas relaksacji.
Mało kto wie, ale przyczyną zgagi mogą być niektóre leki. Mechanizm ich niekorzystnego wpływu na przewód pokarmowy może polegać na osłabieniu pracy dolnego zwieracza przełyku, zwalniania oczyszczania przełyku i/lub pobudzania wydzielania soku żołądkowego. W szczególności zaliczamy do nich:
• niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ, głównie ibuprofen, naproksen, diklofenak, aspiryna) - są najczęściej stosowanymi lekami przeciwbólowymi na świecie i jednocześnie głównymi czynnikami powikłań gastroenterologicznych zwłaszcza z górnego odcinka przewodu pokarmowego. Działanie NLPZ-ów polega na hamowaniu cyklooskygenazy (COX, wyróżniamy dwie izoformy COX-1 i COX-2) przez co zmniejsza się synteza prozapalnych prostaglandyn i tromboksanów, co daje efekt przeciwbólowy, przeciwzapalny i przeciwgorączkowy tych leków. Jednocześnie hamują one syntezę prostaglandyn, które wykazują działanie ochronne na błonę śluzową przewodu pokarmowego co prowadzi do jego podrażnienia a w dalszej konsekwencji uszkodzenia.
• leki stosowane w chorobie niedokrwiennej serca i nadciśnieniu tętniczym - leki antycholinergiczne, blokery kanału wapniowego, azotany obniżają napięcie dolnego zwieracza przełyku
• niektóre doustne antybiotyki - doksycyklina, klindamycyna, tetracyklina powodują silne podrażnienie przełyku
• leki wykrztuśne - bromheksyna, ambroksol, acetylocysteina mają za zadanie rozrzedzenie śluzu, do którego oprócz dróg oddechowych dochodzi np. w przewodzie pokarmowym
• bisfosfoniany - kwas ibandronowy, alendronowy - preparaty stosowane w leczeniu osteoporozy powodują podrażnienie górnego odcinka przewodu pokarmowego
• trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne - opóźniają proces opróżniania żołądka
• teofilina - stosowana w astmie oskrzelowej i przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc, może powodować zgagę, gdyż obniża napięcie dolnego zwieracza przełyku.