Strona wykorzystuje cookies
Korzystanie z naszego portalu bez zmiany ustawień dotyczacych cookies oznacza, że będa one zapisane w pamięci urzadzenia końcowego.
Zatrucia pokarmowe to dolegliwości wywołane najczęściej spożyciem produktów żywnościowych skażonych drobnoustrojami lub toksynami jakie produkują, a także brakiem higieny związanej ze spożywaniem posiłków.
Nieprawidłowe przechowywanie produktów świeżych takich jak mięso i nabiał prowadzi do przyspieszonego rozwoju bakterii. Niektóre z tych organizmów rozmnażając się, produkują dodatkowo substancje toksyczne dla ludzkiego organizmu. Podobnie jest w przypadku pleśni. Grzyby pleśniowe łatwo rozmnażają się na powierzchni owoców i warzyw, szczególnie w miejscach uszkodzeń skórki jak i w podwyższonej temperaturze oraz wilgotności. Biały lub zielony nalot na powierzchni produktów świeżych świadczy o ich zdecydowanej nieprzydatności do spożycia. Nie pomoże odkrojenie zaatakowanego fragmentu, ponieważ produkty uboczne procesów rozmnażania i rozwoju tych grzybów zwane mykotoksynami skaziły już cały owoc.
Zatrucia pokarmowe mogą powodować także wirusy przenoszone przez kontakt z zainfekowanymi powierzchniami, brak higieny osobistej, a nawet drogą kropelkową. Najpowszechniejszą przyczyną poważnych zatruć pokarmowych u małych dzieci są rotawirusy. Niebezpieczne dla organizmu są także enterowirusy oraz wirus zapalenia wątroby typu A przenoszony drogą pokarmową.
Zdecydowana większość zatruć pokarmowych powodowana jest wprowadzeniem do układu pokarmowego wraz z pożywieniem czynnika wywołującego powikłania- bakterii, wirusów, grzybów lub toksyn produkowanych przez te organizmy. Chorobie towarzyszy silny ból brzucha, wymioty, biegunka, czasem stany gorączkowe i osłabienie organizmu. Ciężkie zatrucia pokarmowe powodowane np. przez bakterie salmonelli, jadem kiełbasianym (toksyną produkowaną przez bakterie) lub wirusem zapalenia wątroby typu A wymagają hospitalizacji. Niebezpieczny może być przebieg zatruć u małych dzieci, kobiet w ciąży i osób starszych, dlatego w razie pojawienia się objawów wskazany jest kontakt z lekarzem.
Bardzo ważne w przebiegu infekcji jest niedopuszczenie do odwodnienia organizmu. Należy sukcesywnie uzupełniać płyny oraz spadający poziom elektrolitów, czyli jonów znajdujących się w płynach wszystkich komórek organizmu. W razie braku poprawy lub dalszego pogorszenia samopoczucia nie należy zwlekać z wizytą u lekarza specjalisty.
U podstaw profilaktyki zatruć pokarmowych leży przede wszystkim dbałość o higienę zarówno osobistą, jak i przygotowania posiłków- mycie rąk przed jedzeniem, a także spożywanie dokładnie umytych warzyw i owoców. Niezbędne jest także odpowiednie przygotowanie posiłku, szczególnie potraw mięsnych, które należy poddać obróbce cieplnej (gotowanie lub smażenie). Podstawowym kryterium zapobiegania dolegliwościom pokarmowym jest oprócz odpowiedniego przygotowania przestrzeganie terminu przydatności do spożycia kupowanych produktów, a także ich przechowywanie w warunkach chłodniczych, dzięki czemu dłużej zachowują nie tylko świeżość, a także zawarte w nich wartości odżywcze.